Genel

Izgara Kömürü Türleri Nelerdir

Kömür, insanın ilk teknolojik başarılarından birini temsil eder; MÖ 200.000 gibi erken bir tarihte kullanımdaydı. Odun, oksijen olmadan yavaşça yakıldığında odun kömürü üretilir. Kavurma, ahşabın suyu ve aroma üreten kimyasal bileşenlerinin çoğunu gidererek, sıcak, temiz ve verimli bir şekilde yanan karbon açısından zengin bir yakıt bırakır. Kömür ayrıca daha yoğun bir ateş üretir. Dünyanın ızgara ustalarının büyük çoğunluğunun odun kömürü yakmasına şaşmamalı. Ancak tüm kömürler aynı değildir. İşte en iyi kömürü belirlemenize yardımcı olacak bir liste.

Topak kömürü: Doğal yığma kömür, bu bir fırında, kapalı bir mağarada veya hatta yeraltında ağaçların veya kütüklerin yakılmasıyla yapılan orijinal odun kömürüdür. Briketlerin aksine, parça kömürü saf ahşaptır – bağlayıcı veya petrol bazlı hızlandırıcılar içermez. Topak kömürü sıcak, temiz ve saf yanar. Yeni yakılmış briketlerle ilişkili keskin dumanı üretmeden, yanmamış odun kömürü ile toplu bir kömür ateşini yeniden doldurabilirsiniz. Bununla birlikte, doğal topak kömürü düzensiz yanar, başlangıçta daha sıcak, sonunda daha soğuktur ve kömür briketlerinden daha çabuk yanar. Topak kömürü ile ızgara yaptığınızda, ızgarayı briketten daha sık doldurmanız gerekir, genellikle 30 ila 40 dakika sonra. Düz kenarlı dikdörtgen bloklar halinde gelen “topak” odun kömüründen kaçının – kütüklerden değil, kereste artıklarından yapılır

Odun kömürü briketleri: Bunlar, eşit şekilde yanacak ve 1 saat boyunca en az 600 derece F’lik sabit bir “kavurma” sıcaklığını koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Geleneksel briketler, odun artıkları, talaş, kömür tozu, boraks ve petrol bağlayıcıları içerir, bu nedenle ilk yakıldıklarında buruk tadı veren bir duman çıkarmaları şaşırtıcı değildir. Anında yanan kömür hafif sıvı ile doyurulmuş briketlerden oluşur.

Kömür turuncu renkte parladığında ve küllenmeye başladığında keskin duman kaybolur, ancak yine de boraks, kömür tozu ve petrol bağlayıcıları üzerinde ızgara yaparsınız. Ve anında hafif odun kömürünün petrol bazlı hızlandırıcıları teoride yanmasına rağmen, tamamen yanık olmadıklarında yağlı bir tat üretebilirler. Sadece odun artıkları ve nişasta bağlayıcıları içeren “doğal” briketler bu sorunları ortadan kaldırmaya yöneliktir.