1976 yılında metal bahçe mobilyaları üretimiyle ticari hayatına başlayan  Ferit Celal CENGİZ 1992 yılında Ahmet Faruk CENGİZ ile birlikte CENGİZLER DEMİR SAC MÜH LTD ŞTİ yi kurarak Demir sac profil boru satışına ve ferforje imalatına başlamıştır. Ferforje üretiminde geçen 15 yıllık zamanda kazanılan deneyimlerle, mevcut iş kollarına ek olarak ferforje makineleri imalatına başlanmıştır. 2000 li yılların başlarında başta tüm Türkiye olmak üzere, çevre ülkelere makine satışı ve ihracaatına başlanmıştır.  Ferit Celal CENGİZ ticari hayatına kısa bir ara vererek, 2019 yılında, yeni bir heyecan ile CENGİZLER KALIP MAKİNA İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ nin temellerini atmıştır.

2010 yılında kömür üretim makinesi yapmılmaya başlanmış ve 2020 yılına gelindiğinde 3 farklı türde kömür makinasını 30 farklı bölgeye kurmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Aynı zamanda hem kendi kömür fırınlarımızda üretilen yerli kömürler, hem ithal kömürlerin, toptan ve perakende satışını yapıyoruz.

Makinelerimiz özellikle Romanya,Bulgaristan,Cezayir, Türki Cumhuriyetler, Arap ülkeleri, Afrika ülkeleri, Asya Pasifikte talep görmekte olup A.B.D , G.Kore gibi teknoloji devi ülkelerde dahi kabul görmektedir.

Firmamız, anahtar teslimi  mangal kömürü fırını, karıştırıcı, presleme  ve ihtiyaca özel makinalar  konusunda siz değerli sektör temsilcilerine her zaman yardımcı olacaktır.

Saygılarımızla,..