Dikey Sistem Kömür Fırını

Fırınımızı bir su bardağına benzetebiliriz. Vinç yardımı ile fırına yerleştirilen potalarıda çay bardağı olarak düşünebiliriz. Potalara yerleştirilen odunlar ateşle direk temas etmeden karbonizasyon işlemine tabi tutulur. Odunun yüksek ısıda ürettiği yanıcı gaz, fırının kendi içerisinde yakıldığından, hem enerji tasarrufu sağlanır, hem de atmosfere verilen gazlar minimize edilir. Fırınımız Yüksek ısıya dayanıklı ateş tuğlası, kaynak elektrodları ve saç levhalar kullanılarak inşa edilmiştir. Torluk sistemine göre %10 daha fazla final, tozsuz ürün verir. Bir işci, aynı anda birkaç fırını kontrol edebilir.

Teknik Özellikler
Ağırlık : 8000kg
Boyutlar (Vinç Hariç) : 180cm(Çap) x 280cm(Boy)
Pota Ölçüleri : 142cm(Çap) x 180cm(Boy)
Pota iç hacim : 3 m3
Fırın İle Birlikte Verilen Pota Sayısı : 3
Fan
Vinç Boyu: 7 MT
Vinç Kaldırma Kapasitesi : 3 ton
Günlük Kapasitesi (24 Saat) 3 -4 Pota
Örnek Günlük Kapasite(Meşe Odunu) 3 Pota x 3 m3 = ~9m3 odun

1 m3 Meşe odunu yaklaşık 1000kg gelir.

9m3 x 1000kg = 9000kg odun

Verim %27-33
Günlük Net Ürün Kapasitesi 1500-2000kg
Her Pota için Tutuşturmalık Odun İhtiyacı 60-80kg
Alternatif Tutuşturma Fındık Kabuğu
Maksimum Sıcaklık 480 Celcius

Çalışma Mantığı ;

  1. Hammadde (Preslenmiş Talaş,Odun…..) potaya doldurulur.
  2. Pota vinç yardımı ile fırına konur.
  3. Fırın Tutuşturulur
  4. 280C – 300C ‘e ulaşana kadar ısıtılır ve artık alttan odun atılmaz. Bu sıcaklığa eriştikten sonra, fırın odundan gelen sarı yanıcı gazı kendi içerisinde kullanarak sıcaklığı 480C ulaştırır.
  5. Birinci pota soğuması için dışarıya çıkarılırken ikinci pota fırına yerleştirileriek aynı işlem tekrarlanır. Ve 3. Pota….

Avantajları;

  1. Klasik torluk sistemine göre yüksek verim
  2. Bir işçi ile kolay kontrol.
  3. Dumanı kendi içerisinde kullandığından az kirlilik oranı ve yakıttan tasarruf.

Ödeme Koşulları : %50 Peşin, %50 Teslimattan önce

Teslimat Süresi : 45-60 gün

Türkiye kömür kömür piyasası büyük ölçüde dışa bağımlıdır üretilen kömür miktarı ülkemizin ihtiyacının 2/5 ini karşılmakta olup geri kalan 3/5 lik kısım ithal yollardan karşılanmaktadır, bu noktada firmamızın sorumlu müdürü Soner Faruk Cengiz bundan 5 yıl önce konuyu araştırmak maksadıyla Çin’e gitmiş ve burada hem kömürün nasıl üretildiğini yerinde görmüş ve ilk fırınımızı oradan ithal etmiştir ithal edilen bu fırınla çeşitli kereler denemeler yapılmış ancak başarılı bir sonuç elde edilememiştir ve bu süreçten sonra fırın üzerinde çalışmalar yapmaya başladık ve çok farklı versiyonlarını geliştirdik ancak gelinen nihai noktada karbonizasyon fırınının en verimli şeklinin tek potalı ve dikey olanının olduğunu gördük.

Özellikler
Fırınımız tek pota üzerine inşa edilmekte olup potalara ait kenar saclar 10mm ,kapak ve taban kısmı 12mm sacdan, taş kısımlar 1200-1500 derece sıcaklığa dayanıklı taşlardan imal edilmektedir. Fırınımız kendi gazını yakma prensibine dayandığı için hem yakıt maliyeti düşük hemde diğer sistemler gibi doğa kirliliğine neden olmamaktadır.
Bir potanını almış olduğu ürün miktarı 1250/1500kg aralığında olup oratalama %30 verimlilikle çalışmaktadır yani 1500kg üründe oratalama 450kg mamül elde edilmekte olup günde 2000 – 2500kg aralığında kömür üretilebilmektedir

 

Evet levent bey , şu anda yayındayız 🙂

Merhaba sevgili arkadaşlar;
Bugün size lefa cengizler makine olarak üretmiş olduğumuz tek potalı,  gazlı , karbonizayon fırını üretimi hakkında bilgi vermek için burdayız. Neden tek potalı ve gazlı diye soracak olursanız; biz türkiyede bu karbonizasyon fırının üretiminin yeterli derece üretim yapılmadığı kanatinde olduğumuz için siz değerli müşterilerimizi konu hakkında aydınlatmak istedik.

Türkiyede üretilen mangal kömürünün ancak 5/2’si türkiyedeki kullanıcıların taleplerini oluşturmaktadır. Geri kalan 5/3’lük kısım maalesef türkiye gibi üretimde hatsafada olmamıza rağmen yurt dışından temin edilmektedir.sizde takdir edersiniz, türkiyede 30yıllık cengizler makine kurucusu olan ortağım soner faruk cengiz ile birlikte bu işe start vermiş,
bulunmaktayız.soner bey 5 yıl önce çine gidip bu sistemi incelemiş olup üretimini siz değerli müşterilerimize sunmak arzusu içindeyiz. Türkiyeye çinden getirmiş olduğumuz proliz fırını getirdi ve üzerinde yapısal olarak değişiklikler yaptık. Bu işe girmemizdeki en büyük sebeplerden biri karbonizsyon fırınımız kendi gazını kendi yakma sistemi olduğu için asla
doğaya zararı bulunmaması hızlı ve pratik oluşudur.3 bir özelliği kısa bir sürede tahmini 3:00 ila 4:30 saatte içine konulan herhangi bir malzemeyi karbonize etmektedir.

Özellikleri saymakla  bitmeyen fırınımızın en önemli değinilmesi noktada şudurki;içine konulan ağacın varlığını tamamen şeklini bozmadan istenilen sonuca ulaştırmasıdır… şöyleki yüksek ateşte kaynayan bir düdüklü tencere ve içinde ateş görmeden tamamıle ısıyla kıvama gelmesini istediğimiz bir lezzet düşünürsek aynı sonucu yakalmış oluruz..o yüzden karbonizsyon fırınımız türkiyedeki bu sektördeki tüm firmalarımızın aranan malzemesi olarak büyük ilgi görmüş olup pratiklik sağlar verimlilik olarak yüksek tabir ettiğimiz %30 gibi bir verimlilik sağlar toruk sistemle kıyaslarsak eğer %14 ila %20 arasında yanma seviyesi yaklaşık 4,5 saate düşüyor ve toruk sistemindeki%18 verimlilik toruk sisteminde %30 lara kadar hatta %35 leri bile görebiliyor.

İçine konulan malzeme beslenmiş malzeme olursa bu verimliliğin %50 lere dayandığını görebilmemiz mümkündür. Türkiye çapında karbonizasyon mangal kömürü üreticisi firma olarak hem profesyonel hem kalitenin yaşandığı bir firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz…

Firmamızın vermekte olduğü referanslara gelecek olursak; türkiye dahil olmak üzere ısrael Yunanistan belarus çin  azerbeycan Ukrayna Gürcistan olmak üzere bütün dünyada yıllardır engin tecrübelerimizle siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Tşk;levent bey bize ayırmış olduğunuz zaman için kolay gelsin………………

Not: Soner beyin ilhamlarıyla uzun bir uğraştan sonra kaleme alınmışır;
Dipnot: Soner bey elimden gelen bu kadar inşallah verimli olabilmişizdir……….. : ) Tuğba hanım sizede teşekkürler

Mangal kömürü üretim kazanı

kömür oranı max: %33 dür.

Vinçli Sistem Hollanda versionu tek kazanla 3 kat vazla üretim !

Bu sistem kendi enerjisini kullanarak odunları havasız ortamda yakar ve size kaliteli karlı bir ticaretin kapılarını aralar.

Detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız